Perşembe, 19 Ocak 2012 20:45

İMKANSIZ DENENECEK!

Yazan  Kategori YAŞAM
Okunma 1376 defa Son Düzenlenme Perşembe, 19 Ocak 2012 21:35
İMKANSIZ DENENECEK! İMKANSIZ DENENECEK!

Bilim adamları, insanlığın en büyük bilinmeyenlerinden biriyle ilgili öyle bir proje geliştiriyor ki...

Galaksimizin merkezinde yer alan devasa kara delik, görünmez halde milyarlarca yıldır varolmaya devam ediyor. Şimdi Arizona Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta bu kara deliği tartışan bilim insanları, daha önce imkansız olduğu düşünülen bir başarıya imza atıp, kara deliği fotoğraflamayı planlıyorlar.


Kara deliğin fotoğraflanmasının imkansızlığı şu sözlerle açıklanıyor:

"Galaksimizin merkezinde yer aldığı düşünülen kara delik devasa boyutlarıyla güneşin büyüklüğünün tam 4 milyon katında olsa da, dünyadaki astronomların gözleri için ancak ayın yüzeyindeki bir portakal kadar iri görünebilir"

Bu imkansızlığı aşmayı düşünen ekip, Güney Kutbu'ndan Hawaii'ye kadar farklı boylardaki tam 50 teleskobu birbirine bağlayıp, bunları tek bir büyük teleskop olarak kullanmayı planlıyor.

Event Horizon (Olay Ufku) Teleskobu olarak adlandırılan projenin kara deliği "bir kara deliğin görebileceğimiz en yakın" fotoğrafını sunması bekleniyor.

Arizona Üniversitesi'nden Dimitrios Psaltis projeyi anlatırken "Teleskobu inşa edebilmek için tüm dünyanın bir araya gelmesine ihtiyacımız var çünkü teleskop dünya kadar büyük olacak" ifadesini kullanıyor ve ekliyor:
 
"Dünyanın dört bir yanından araştırmacılar proje için geliyor, çünkü hepsinin bunun üzerinde çalışması gerekiyor."
Bu proje sayesinde Albert Einstein'ın genel izafiyet teorisinin bir kısmı kanıtlanmış olacak. Genel izafiyet kara deliğin etrafında mükemmel bir daire halinde toz ve gazın dönmekte olduğunu varsayıyor, teleskobun da bu toz ve gazı fotoğraflaması bekleniyor, zira deliğin kendisi adından da anlaşılacağı gibi "siyah".

Eğer toz ve gazın görüntüsü mükemmel daire şeklinde olmazsa, Einstein'ın en önemli teorisinin kimi parçalarını yeniden gözden geçirmek gerekecek...
Yorum eklemek için giriş yapın

Giyimde İndirim Başladı Güvenilir Giyim Adresi

readmore

Online Erkek Giyim Derinmor Ayrıcalığı ile

readmore

Online Moda Dünyası Modaya Dair Herşey

readmore

Modayı Yakından Takip Et Moda İçin Herşey Burada

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.