A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
 

Çarşamba, 08 Eylül 2010 14:38

KURT AYAĞI

Yazan  Kategori ŞİFALI BİTKİLER
Okunma 2973 defa Son Düzenlenme Pazar, 30 Eylül 2012 22:20
kurt ayağı kurt ayağı

Türkçe İsmi

Kipriotu, Göbektozu, Yeryoğsunu

Latince İsmi

Lycopodium clavatum

Kibritotunun en çok görülen şeklidir. Boyu bir metre kadardır. Her zaman yeşil olan bitki ormanlarda yerde bir-iki metre kadar uzanarak zarif ve ince kökleri ile kendisini belli eder. Yedi ile on santim uzunluğunda yumuşak görünüşlü dallar çıkarır. Dört yaşına geldiğinde, sarımsı renkte mısıra benzeyen çiçek verir. Çiçeğin tozuna kurtpençesi unu denir ve deri tozu olarak kullanılır.600 metreden yüksek olan orman ve yamaçlarda yetişir. Avrupa ve Asya’nın ılıman ve soğuk bölgelerinde, genellikle nemli ormanlarda, sulak meralar veya bataklıklarda yabani olarak yetişir. Türkiye’nin Marmara ve Karadeniz bölgesinin nemli, sulak veya bataklık yörelerinde yetişir. Temmuz ve Ağustos aylarında sporlarından göbek tozu yapmak için başaklar, olgunluktan biraz önce toplanır.Kurutulmus halde kuru ve nemsiz yerlerde saklanır.

Kullanılan Kısmı:
 
Bitkinin Kendisi
 
Etkisi:
 
Böbrek kumu, idrar kesesi kramplarına iyi gelir, karaciğer sirozunda çok yararlıdır, kramplı yerlere sarıldığında çok çabuk kramplar çözülür, uzun müddet yatan hastalarda yatmadan dolayı oluşan yaralara serpildiğinde iyileştirir, karaciğer iltihaplanması ve karaciğer dokusundaki sislikler için faydalıdır, idrar tutukluğunda dıştan bitkiyi sarmak iyi neticeler verir, gut ve romatizma hastalarında iyi gelir, kronik hemoroidlerde ve kabızlık çekenlerde faydalıdır.
 
Kullanılışı:
 
1 çay kasığı bitki 200 ml sıcak suda 3 - 4 dakika demlenir. Aç karnına sabah 1 fincan içilir.
 
NOT:

Bitki kısmında sinir sistemini etkileyen alkoloidler olup doktor kontrolü olmadan çayı kullanılmaz. 1 hafta kullanımdan sonra 2 - 3 gün ara verilmelidir.

 

Etiketler
Bu kategoriden diğerleri: « ITIR KUDUZ OTU »
Yorum eklemek için giriş yapın

İnanılmaz Fiyatları Gör Sağlıklı ve Mutlu Yaşa

readmore

Doğal ve Sağlıklı Yaşamak Herkesin Hakkı...

readmore

Online Bitkisel Ürün Pazarı Doğal Kalite Dünyası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.