Pazartesi, 18 Mart 2013 00:46

SON ZAMANLARIN HASTALIĞI BOYUN DÜZLEŞMESİ

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 3413 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 18 Mart 2013 00:51
son zamanların hastalığı boyun düzleşmesi son zamanların hastalığı boyun düzleşmesi

Boyun düzleşmesi son zamanlarda Türkiye'de sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık aslında stresin , düşüncenin ve yorgunluğun belirtisidir.

Boyun düzleşmesi genel olarak , iş yoğunluğu olanlarda , stresli kişilerde ve çok düşünen kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Boyun düzleşmesi , boynumuzu hareket ettirmeyi sağlayan , şekli C ye benzeyen omurganın belirtilen sebeplerle I şeklini almasıyla beyne kan gitmeyişine boyun düzleşmesi adı verilir.
 
BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, unutkanlık halleri, ilerleyen vakalarda ise isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülür.
 
BOYUN DÜZLEŞMESİNDE NASIL YASTIK KULLANILIR ?
Gün boyu yaşananlar fiziksel bir yorgunluğa sebep olur. Koşmak, yürümek, gün boyu ayakta kalmak, bir sandalye ve masada bütün bir günü çalışarak geçirmek vücudun kapasitesi üzerinde yük taşıması demektir. Bunları yaşadıktan sonra ihtiyacımız olan tek şeyin sırt üstü uzanıp dinlenmek olduğunu düşünürüz. Oysaki doğru yatak ve yastık vücudun en büyük ihtiyacıdır.
 
Yatış pozisyonumuzu en iyi şekilde sağlayacak bir yastık, yukarıda sıralanan sorunların çözümüne yardımcıdır. Gelişigüzel, özelliklerine dikkat edilmeden sadece görüntüsü veya fiyatı nedeniyle tercih edilen yatak ve yastıklar vücudumuzda istenmeyen ağrılara ve yorgunluğa sebep olur. Bunun sonucunda güne dinlenmiş olarak başlanamayacağı için verimsiz bir iş günü ve dolayısıyla iş gücü kaybına neden olur.
 
Boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişiler ortopedik yastık tercih etmelidirler. Örneğin, visco bir yastığa başınızı koyduğunuzda, yastık şekil alır ve her noktaya eşit basınç uygulanmasını sağlar. Bu esneklik, kaliteli uykunun anahtarlarından biridir.

1 yorum

  • Yorum Linki Levent Pazar, 09 Haziran 2013 04:34 yazan Levent

    Siteyi google dan buldum ve bu sitenizde ikinci yorumum olacak.

    Aslında cahilliğimi bağışlayın ama bu hastalığı ilk defa duydum. Çok şükür hastalığın belirtileri bende yok, olanlara ise şifa diliyorum. Bu hastalığı biraz daha araştıracağım teşekkürler...

Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.