Pazartesi, 05 Ocak 2015 00:00

ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN TÜYOLAR

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 1495 defa Son Düzenlenme Cuma, 09 Ocak 2015 09:25
şeker tüketimini azaltmak için tüyolar şeker tüketimini azaltmak için tüyolar

Besin değeri olmayan şeker diyetisyenlerin hazırladıkları uzak durulması gerekenler listesinde başı çeker. Nedeni kalorisi yüksek olduğu halde içeriğinde hiçbir vitamin ve mineral bulundurmamasıdır. Aşırı miktarlarda şeker tüketimi diş sağlığını tehdit eder, karaciğer hastalıklarını tetikler, insülin direncine neden olarak diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir, kilo alımını hızlandırır ve son olarak da kanser hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle şeker tüketimine dikkat etmek oldukça önemlidir.

 

Şeker İlave Etmek

 

Hazırladığınız yiyeceklere şeker ilave etmek yerine onları doğal bir şekilde tüketmeye kendinizi alıştırın. Eğer aşırı miktarda şeker tüketen biriyseniz kendinize bu duruma alışmak için zaman tanıyın ve yavaş yavaş miktarını azaltın. İlk olarak kahve veya çay gibi gün içerisinde çok tüketilen içeceklerden başlamakta fayda vardır.

 

İşlenmiş Karbonhidratlar

 

Şekeri somut olarak göremediğiniz ancak içeriğinde un gibi yenildiği anda şekere dönüşen maddeler barındıran işlenmiş karbonhidratlar arasında beyaz ekmek, simit, poğaça, kurabiye gibi yiyecekler vardır. Bu yiyecekler yerine kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan tam tahıllı ekmek, yulaf, fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdalar tüketmelisiniz.

 

Diyet Ürünlere Dikkat

 

Diyet ürünlerin çoğu yağ içermez ancak içeriğine lezzet katan tatlandırıcılar eklenir bu yüzden kilo vermek isterken aslında sizlere farkında olmadan bu tarz yiyecekler kilo aldırır.

 

Hazır Meyve Suları

 

Hazır meyve suları içeriğinde yüksek şeker barındırır bu yüzden doğal meyve sularını tercih etmenizde fayda vardır zira hazır meyve suları vitaminler ve mineraller yönünden fakir içeceklerdir.

 

Hesaplayın

 

Tükettiğiniz gıdalar hakkında bilgi sahibi olmanız kontrolsüz kilo almanızı ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriğindeki şeker oranına dikkat etmelisiniz.

 

Beyaz Değil Renkli

 

Mutfak alışverişlerinizde kendinizi beyazlardan uzak tutup renkli olanlara yönlendirin. Alışveriş poşetinizde sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil rengin hâkim olmasına özen gösterin. Bu tür gıdaların besin değerleri yüksek kalorileri düşüktür.

Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.