Pazar, 27 Kasım 2011 23:36

KONSERVELERE DİKKAT

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 1741 defa Son Düzenlenme Pazar, 27 Kasım 2011 23:44
KONSERVELERE DİKKAT KONSERVELERE DİKKAT

İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlanan bir habere göre, çorba, fasulye ve gazlı içecekler gibi teneke kutuda satılan yiyeceklerin taze besinlere oranla daha zararlı olduğu belirtildi.

Konserve çorbalar kanser ve cinsel gelişim bozukluklarına yol açan yüksek miktarda Bisfenol-A(BPA) içeriyor. Harvardlı bilim adamlarının Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde yayınlanan araştırmasına göre; günde 1 kutu tüketildiği takdirde idrardaki BPA  % 1221 oranında artıyor.

 
Su şişeleri gibi sert plastiklerde de kullanılan ve teneke kutuların kaplaması yapılan kimyasal, erkeklerde kısırlık, davranışsal ve duygusal problemler, yüksek kalp hastalıkları riski ve diyabetle ilişkilendiriliyor.
 
Araştırmacılar 75 kişiyi 2 grup halinde böldü ve bir gruba 5 gün boyunca bir kutu konserve çorba içmelerini söyledi. Diğer grup ise normal çorba içti. 2 günlük bir aradan sonra grupların beslenme düzenleri birbiriyle değiştirildi.
 
Araştırmacı Jenny Carwile, " Teneke kutu içerisinde satılan içeceklerin BPA oranını arttırdığını bir süredir biliyorduk. Ancak bu durumun diğer besin maddeleri için de geçerli olduğunu bu araştırma sayesinde gördük," dedi.
 
Gıda Standartları Ajansı tarafından yapılan başka bir araştırmada ise şuan satışta olan 62 ürünün 37'sinde BPA bulundu. Kimyasalın düzeyi yasal sınırlar içerisindeydi, ancak doktorlar düşük miktarda dahi alınmasının sağlığa zararının dokunup dokunmayacağı konusunda emin değil.
 
Gıda Standartları Ajansı'nın sözcüsü, " İncelediğimiz ürünlerin içerisindeki BPA oranı normal seviyelerdeydi. Ancak henüz tüketiciler üzerinde bir zararının olacağını söylemek mümkün değildir. Daha fazla inceleme yapılması gerekmektedir," dedi.
Etiketler
Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.