Pazartesi, 23 Şubat 2015 00:00

KANSER HASTALARI DENGELİ BESLENMELİ

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 1168 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 23 Şubat 2015 23:25
kanser hastaları dengeli beslenmeli kanser hastaları dengeli beslenmeli

Onkoloji uzmanı Dr. Ayşe demirci, kanser hastalığında kemoterapi ve beslenmeye dikkat çekerek, işlenmiş et ürünlerinden uzak durulması gerektiğini söyledi.

 

Kemoterapi sırasında hastaların dengeli beslenmeye özen göstermeleri gerektiğini söyleyen demirci, tuz, yağ ve şeker tüketimi aşırı olmaması gerektiğini ifade etti. Yiyecekleri pişirirken haşlama veya fırında pişirme yöntemi tercih etmeleri gerektiğini vurgulayan demirci, "bir günde alınması gereken besinler; et, yumurta, tavuk, balık ve kuru bakliyatlar gibi protein içeriği yüksek olan gıdalardan biri ya da birkaçı, sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri ve karbonhidrat içerikli gıdalar gibi sıralanabilir. Sosis, salam, sucuk, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durulmasıdır. Sebzeler çiğ yenecekse mutlaka kabukları soyularak ve meyveler de aynı şekilde kabukları soyularak yenmelidir. Yiyeceklerin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmaması gerekir" dedi.

 

 

"YOĞUN KOKULU YİYECEKLERDEN UZAK DURMALI"

 

İştahsızlık durumunda bulantı kusma, tümörün kendisi, kemoterapinin yan etkisi ya da depresyon gibi durumların tedavisine yönelik ilaçların faydalı olabileceğini söyleyen demirci, "bulantı olursa tercih edilecek gıdalar; sade kraker, tost, simit, beyaz peynir, az yağlı yiyecekler olabilir. Uzak durulması gerekenler ise yoğun kokulu yiyecekler, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk, yağlı ve yoğun salçalı gıdalar ve kızartılmış yiyeceklerdir. İshal durumunda bol sıvı alımı ve muz, şeftali, haşlanmış patates haşlanmış havuç, et suyu, yağsız pilav, yağsız tost, yağsız yoğurt gibi gıdalar tercih edilmelidir. Süt ve sütlü besinlerden, aşırı yağlı yemeklerden, gaz yapıcı gıdalardan, kızartma, kuruyemiş, çay, kahve ve kakaodan, kayısı, erik ve armut gibi meyvelerden kaçınılmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

İHA

Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.