Perşembe, 05 Ocak 2012 20:18

HORLAMA, ÖMRÜN UZASIN

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 2264 defa
HORLAMA, ÖMRÜN UZASIN HORLAMA, ÖMRÜN UZASIN

Johns Hopkins Üniversitesi'nin son araştırması, horlamanın yaşam süresine etki ettiğini ortaya çıkardı. 8 yıl süreyle 6 bin kişi üzerinden yapılan araştırmalara göre uyku apnesi olanların erken yaşta ölme riski 2 kat fazla...

Rahat bir uykunun baş düşmanı horlamak, artık sadece çevreyi rahatsız etmekle kalmıyor, hayati önem de taşıyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nin araştırması, horlayan insanların ortalama yaşam süresinin horlamayanlara oranla daha kısa olabileceğini ortaya çıkardı. 8 yıl boyunca, 40 yaş ve üstü 6 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre, uyku apnesi olan erkekler risk grubunu oluşturuyor.

 
Zira uyku apnesi olanların erken yaşta ölme riski diğerlerinden 2 kat daha fazla. Uyku apnesi, hastanın uykusu sırasında gırtlağındaki kasların normalden fazla gevşeyerek nefes almasını engellemesiyle oluşuyor. İlerlemiş vakalarda, hastanın nefesi bir saat içerisinde 30 kez durabiliyor. Kasların normale dönmesiyle aniden nefes alan hastanın uykusu bölünüyor ve uyku kalitesi düşüyor. Bu da gün boyu yorgunluğa sebep oluyor.
 
Uzmanlar, araştırma süresince 1047 katılımcının uyku apnesine bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bunların başında da kalp krizi geliyor.
Daha önceki araştırmalar, uyku apnesinin inme, diyabet ve Alzheimer'la ilişkisi olduğunu ortaya çıkarmıştı.
 
Sağlık sorunlarının doğrudan apneden mi kaynaklandığı yoksa bunun varolan rahatsızlıkların bir belirtisi mi olduğuysa henüz bilinmiyor. Uzmanlar konuyla ilgili klinik deneylerin biran önce başlatılıp ölümlerin önüne gecebilecek tedavi yöntemleri bulunması gerektiğini belirtiyor.
Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.