×

Uyarı

JUser: :_load: 86 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Cuma, 21 Kasım 2014 00:00

BAĞIRSAK HASTALIKLARINA "MUŞMULA"

Yazan  Kategori SAĞLIK
Okunma 1910 defa Son Düzenlenme Cuma, 21 Kasım 2014 19:47
bağırsak hastalıklarına muşmula bağırsak hastalıklarına muşmula

ORDU Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, yörede 'beşbıyık' ve 'töngel' olarak da bilinen muşmula meyvesinin bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini, kan dolaşımını düzenlediğini ve sinirleri güçlendirdiğini söyledi.

 

ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, bölgede bol yetişen muşmulanın sağlık açısından çok faydalı bir meyve türü olduğunu, çeşitli hastalıklara da şifa kaynağı olduğunu kaydetti. İçinde şekerler, petkin maddeleri, asitler ve C vitamini bulunan, kışın meyve veren muşmulanın, böbrek, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Karadeniz, "Bu meyvenin içinde çok önemli asitler ve vitaminler bulunmakta. Bağırsak hastalıklarına iyi gelip kabız düzenleyicisidir. Meyveler suda pirişilip demlenmek suretiyle şekerle içilirse ishale de iyi gelmektedir. Ayrıca bağırsak iltihaplarına da iyi geliyor, bağırsakların iyi çalışmasını sağlıyor" dedi.

 

Muşmulanın gaz giderici olarak da faydalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turan Karadeniz şöyle devam etti:

 

"Muşmula meyvesi böbrek hastalıklarına da iyi gelmekte, gaz giderici olarakta faydası bulunmaktadır. Mideyi kuvvetlendirir, sinirleri de aynı zamanda güçlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Meyvesi kadar yaprakları ve çekirdekleri de çok faydalı. Çekirdeği böbrek taşlarının düşürülmesinde faydalı. Yine yaprağı kaynatılarak içilirse şeker hastalığına da iyi gelmektedir. Vatandaşlarımıza bu meyveyi bol bol tüketmelerini tavsiye ediyoruz."

 

İHA

Yorum eklemek için giriş yapın

Sağlıklı Yaşamak İçin Sürekli Takip Etmelisin

readmore

Uzmanlardan Her Konuda Sağlıklı Bilgiler

readmore

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele Sağlık Vakfı Online

readmore

Sağlık Şakaya Gelmez Uzmanlardan Bilgi Alın

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.