Cuma, 20 Ocak 2012 17:32

YENİ TREND ORGANİK KIYAFETLER

Yazan  Kategori MODA
Okunma 2658 defa Son Düzenlenme Cuma, 20 Ocak 2012 23:13
yeni trend organik kıyafetler yeni trend organik kıyafetler

Organik giysiler sayesinde doğayı ve teninizi koruyun.

Tıpkı yediğiniz besinler gibi pek çok tekstil ürününün de dokusunda ve boyasında kimyasal katkı maddeleri bulunuyor. Organik olmayan pamuğun ekiminde kullanılan böcek ilaçları toprağı ve suyu kirletmekle kalmıyor, her yıl yaklaşık 20 bin pamuk işçisinin ölümüne de neden oluyor. Pamuk hasadı ya da sentetik kumaş üretiminin yanı sıra eşyanın çok yıkanması da çevreye zarar verebiliyor. Bir pamuklu tişörtün yaydığı karbonun %60′ı, tişörtün gerektirdiği 25 yıkama ve kurutmadan kaynaklanıyor. Oysaki organik tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan pamuğun yetiştiği tarlaya bile kimyasal gübre atılmıyor ve dokunan iplikte boya kullanılmıyor.
 

Yirminci yüzyılın son çeyreği ile başlayan bu farkındalık, günümüzde hızla doğa dostu mükemmel tasarımları ortaya çıkarıyor. Avrupa ülkelerinde özellikle bebek giyimi ve kimyasal maddelere alerjisi olan kişiler için üretilen çamaşırların kullanımı hızla yayılıyor. Levi’s, Gap, Nike gibi büyük firmalar organik pamuk alımına yönelip, bu yönde yatırıma devam ediyor. Yurtdışında Zara, Marks&Spencer, Nike, Gap gibi markalardan alışveriş yaparken artık doğaya ve insan sağlığına uyumlu ürünler seçilebiliyor. Üstelik bu ünlü markaların organik kumaş ve iplik üretimini de Türkiye gerçekleştiriyor. Türkiye organik tekstilde üretim konusunda dünya devi ancak organik kıyafet satışı konusunda henüz üst sıralarda değil; yine de Türkiye’de de bazı markalar organik koleksiyonlarını görücüye çıkarıyor. Bu konuda en dikkat çeken markaların başında Mavi Jeans geliyor.
 
Mavi Jeans’in ‘Mavi Organic’ koleksiyonuyla, çevreye ve insan sağlığına daha duyarlı blue jeans’ler sunuyor. Mavi’ye özel geliştirilen, doğal ortamda, hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirilen pamuklardan üretilen organik kumaşlar, özellikle son yıllarda ekolojik dengeye önem veren ve doğa dostu tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Mavi, bu koleksiyonunda, Akdeniz’in doğallığını yansıtan saf indigo mavisi tonlarında, birinci kalite ve %100 organik Ege pamuğu kullanıyor. Mavi’nin vücuda oturan seksi kalıpları bu defa doğal görünümleri, yumuşaklık ve rahatlıklarıyla, kendisine ve doğaya duyarlı kişiler için vazgeçilmez oluyor. Tüm dünyada, vücuda ve kültüre mükemmel uyan blue jeans’leri, yüksek kalitesi ve Akdenizliliği ile tanınan Mavi, organik hareketiyle modadaki öncülüğünün altını bir kez daha çiziyor. “Organik indigo stretch denim”, “organik otantik denim”, “organik zımparalı stretch denim” ve “organik ege denim” olmak üzere dört farklı yıkaması bulunan blue jeans’lerin arka ceplerinde, yine Mavi’ye özgü detaylardan vazgeçilmeden, doğal renklerle, elle işlenmiş nazar boncuğu motifi yer alıyor. İlk olarak erkeklerde Matt ve Hunter modellerine uygulanan Mavi Organic koleksiyonu önümüzdeki dönemde zenginleşerek büyümeye devam etmesi bekleniyor.

BOSSA organik pamuk, ekolojik boya ve daha az su ile üretilen ekolojik ürün grubunda yeni bir koleksiyon ile çevreye saygılı üretim sürecine öncülük ediyor. Sarar’ın da (içinde erkek ürünleri olmasa da) kadınlar için organik bir koleksiyon sunuyor. Son yıllarda koleksiyonlarında organik pamuk kullanmaya özen gösteren dev spor giyim mağazası Nike ise artık ürettikleri spor ayakkabılarda insan sağlığına zararlı sera gazı kullanmayacağını açıklıyor. Motif Triko markası da soya fasulyesi, kayın ağacı ve bambu kamışından elde edilen iplikten kışlık kazaklar üretiyor. Bu ekolojik kazaklar, vücudu sıcak tutmasına rağmen terletmiyor. Türkiye’de ilk defa yoga yapanlar ve hamileler için organik el dokuma kıyafetler tasarlayan Pema Organik Giyim organik giysiler için keneviri kullanıyor. İç giyim markası Morera %100 doğal ipliklerle üretilen, antialerjik, vücut terini emen ve ultraviyole ışınları kıran özelliklere sahip iç ve dış giyim ürünlerden oluşan Purelife Koleksiyonu ile Yeşim Tekstil organik pamuk, bambu, soya gibi doğal hammadeler kullanarak Türkiye de organik tekstil üretiminin öncü firmaları olarak yer alıyor.
 
İngiltere gibi pek çok ülkede Organik Giyim konsepti doğrultusunda özel fuarlar ve moda şovları düzenleniyor. Barneys gibi ünlü mağazalar Future Fashion gibi çevre dostu moda gösterilerine destek olup, vitrinlerini Richie Rich ve Linda Loudermilk gibi tasarımcıların ‘luxury eco’ giysileriyle süslüyor.
 
Organik kişisel bakım malzemeleri
Cilt ve saç bakımı için kullandığınız çoğu bakım ürününde petrokimya ürünü olan sentetik hammaddeler kullanılıyor. Özellikle tenle direkt etkileşimde bulunan ürünlerin seçiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Neredeyse tüm kozmetik ürünlerinde, kansere yol açtığı bazı araştırmalarla kanıtlanan ‘paraben’ ve özellikle deodorant ve antiperpirant yapımında kullanılan ‘alüminyum’a karşı tedbirli olmanızda fayda var. Cildinizle dost olan ürünlerde ise koku veya fazla köpürme gibi özellikler sağlayan sentetik maddeler yerine organik maddeler kullanılıyor.
Yorum eklemek için giriş yapın

Maybelline Makyaj Seti 35TL Bu Fırsat Kaçmaz

readmore

Seçkin Kozmetik Markaları Üye Ol 25 TL Kazan!!!

readmore

Sade, canlı ve büyüleyici NARS Dudak Parlatıcısı

readmore

Lüks Kozmetik Markalarının Deneme Boyu Evine Gelsin

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.