Salı, 17 Ocak 2012 19:06

Tasarım dahisi sanatın delisi

Yazan  Kategori MODA
Okunma 1106 defa Son Düzenlenme Salı, 17 Ocak 2012 20:33
Tasarım dahisi sanatın delisi Tasarım dahisi sanatın delisi

Moda dahisi Marc Jacobs, Vuitton için Japonya’nın yaşayan en büyük sanatçılarından Yayoi Kusama ile anlaşmaya imzaladı. Farklı dallarda çalışan Kusama onu rahat bırakmayan halüsinasyonlarını resme döküyor.

Bir sanat gurusu ile bir moda devinin işbirliğinden doğacak tasarımlar daha görücüye çıkmadan modaseverlerde heyecan yarattı. Marc Jacobs ile dünyaya puantiyelerle bakan Yayoi Kusama’nın işbirliği konuşuluyor. 1929 doğumlu Japon sanatkar Kusama; resim, heykel, performans ve enstalasyon gibi alanlarda çalışan çok yönlü bir sanatçı. Eserleri feminist, sürrealist, pop art, ekspresyonist ve psikolojik temalar içerse de o kendini sadece “Obsesif Sanatçı” olarak tanımlıyor.

 
Elli yılı aşkın bir süredir obsesyonlarını ve halüsinasyonlarını puantiyelerle anlatan Yayoi Kusama’nın yapıtları dünyanın en önemli müzelerinde sergileniyor.  Birçok tasarımcıya ilham kaynağı olan Kusama’nın puantiyeleri, David Koma’nın 2011-2012 kış koleksiyonunda onun ünlü balkabağı serisininde hayat buldu.
 
Fakat tüm bu göndermelere rağmen moda alanında resmi ilk işbirliği Marc Jabobs’la oldu. Üstelik bu birlikteliğin Marc Jacobs’ın Louis Vuitton modaevinin kreatif direktörü olmasının 15’inci yıldönümüne denk gelmesi de oldukça manidar. Jacobs’ın Louis Vuitton için yaptığı tasarımlar ve kendi markası, yılda yaklaşık 2 milyar pound kazanıyor. Yayoi Kusama imzasıyla temmuzda piyasaya çıkacak olan koleksiyon, ağırlıklı olarak deri ve aksesuarlardan oluşmakla birlikte kıyafetler de var. Puantiyenin moda olduğu günümüzde bu renkli noktaları pek çok objeye taşıyacağımız ve uzun süre daha yadedeceğimiz günler kapıda!
 
Sonsuzluğa uzanan sanatçı
 
Sanat yaşamına on yaşındayken kırmızı puantiyeler ve ağ resimleri çizerek başlayan Yayoi Kusama’nın çocukluğunda kendini gösteren mental bozuklulukları onun çiçek, ağ ve ağırlıklı olarak nokta halüsinasyonları görmesine sebep oluyor. Yayoi Kusama küçük yaştan itibaren yaşadığı psikolojik problemler ve gördüğü sanrılardan oluşan karmaşık dünyasında yitip gitmeyi değil sanat yapmayı tercih ediyor. Gördüğü çarpıcı desenleri, fantastik dünyasını, tablolara, duvarlara ve daha sonra çeşitli objelere yansıtıyor.
 
Tokyo ve Fransa’da yaşayan Yayoi Kusama 27 yaşında New York’un yolunu tutar ve dönemin avant-garde hareketinin öncülerinden biri olur. Hemen göze çarpan, renkli ve irili ufaklı noktalardan oluşan eserleriyle Yayoi, kendi dünyasında gördüklerini canlandırıyor.
 
En pahalı kadın sanatçı
 
Sürreal sanatsal aranjmanlar ve performanslarıyla tüm dünyada dikkat çeken Kusama, 2006’da Ömür Boyu Başarı ödülünü aldı. Tüm çalışmalarında puantiyeyi kullanan sanatçı, 12 Kasım 2008’de New York Christies’te müzayedede Sonsuzluk Ağı isimli eserini 5.1 milyon dolara satarak ‘dünyanın yaşayan en pahalı kadın sanatçısı’ oldu. Ayrıca yine 2008 yılında Yayoi Kusama, I Adore Myself/ Yayoi Kusama, Kendime Hayranım adlı belgesel yayınlandı. 1973 yılında hasta olunca ülkesi Japonya’ya dönmeye karar veren Yayoi, burada kendi isteğiyle bir akıl hastanesinde yaşamını sürdürüyor. Hastanede olması sanat yaşamına engel değil elbette, yakınlarda bulunan atölyesine sık sık giderek yeni eserler üretmeye devam ediyor.
Yorum eklemek için giriş yapın

Maybelline Makyaj Seti 35TL Bu Fırsat Kaçmaz

readmore

Seçkin Kozmetik Markaları Üye Ol 25 TL Kazan!!!

readmore

Sade, canlı ve büyüleyici NARS Dudak Parlatıcısı

readmore

Lüks Kozmetik Markalarının Deneme Boyu Evine Gelsin

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.