Cuma, 20 Ocak 2012 17:10

ERKEĞİN BAKIM KLAVUZU

Yazan  Kategori MODA
Okunma 2514 defa Son Düzenlenme Cuma, 20 Ocak 2012 22:40
erkeğin bakım klavuzu erkeğin bakım klavuzu

Erkekler, sorunları önceden tahmin etmek için değil, onları çözmek için yaratılmıştır.

Bir erkeğin bir şeyi düzeltmesini istiyorsanız, ona düzeltmesi gereken şeyi açık seçik söylemelisiniz. Bizler “olası” problemleri değil, bize gösterilenleri çözmekte iyiyiz, böyle yaratılmışız.

Söz konusu bakımlı olmak olduğunda da iş değişmiyor. Çünkü her şeyde olduğu gibi söz konusu bakımlı olmak olduğunda da biz erkekler kadınların isteklerine göre hareket etme eğilimindeyiz. Kısacası dünyada kadınlar olmasaydı, bizler etrafta mağara adamı kıvamında gezmekten çok da şikâyet etmezdik. Men’s Health olarak, uzmanların erkek bakımı ve ürünleri ile ilgili fikirlerini ve tavsiye etmek isteyecekleri ürünleri mercek altına aldık. İşte, size birinci ağızdan bakımlı olmanız için yapmanız gerekenler ve mutlaka edinmeniz gereken ürünler…

Yüz
Gözler ruhun aynasıdır. 
Gözünüzün ifadesi yaşınız kaç olursa olsun değişmiyor ancak göz çevresinde yılların getirdiği değişiklikler o ifadenin masumluğunu ve tazeliğini ne yazık ki etkiliyor. Pırıl pırıl bakan gözler kırışıkılıklarla çevrelendiğinde nedense bir hüzün beliriyor bir tarafta sanki. Çirkin mi? Hiç değil, hepsi sizin yaşanmışlıklarınız sonuç olarak ama bir de ruhumuz var. Hiç yaşlanmaylan, hep kendini yepyeni maceralara hazır hisseden. Gelin, o ruha ve pırıltılı gözlere haksızlık etmeyelim.  Kırışıklıklar, gözaltı torbaları ve morluklar, sizin olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olurlar. New York Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dermatolog Rhoda Narins bunu, “Zamanla ciltteki kolajen miktarı ve dolayısıyla da esneklik kaybolmaya başlar ve gözleri kısmak gibi tekrarlanan mimikler de o bölgelerde kırışık oluşmasına neden olur,” şeklinde açıklıyor.
 
İşte göz çevrenizdeki zamanı durdurmanın yolları:
 
Kafanızı yukarıda tutun.

Yer çekimi bedeninizdeki sıvıların aşağı inmesine neden olur ve bu nedenle uyandığınızda şiş gözlere sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise uyurken başınızın altına fazladan bir yastık daha eklemek.

Gözlerinizi koruma altına alın.
 
Geniş çerçeveli güneş gözlükleri kullanmaya alışsanız iyi edersiniz çünkü bu gözlükler hem güneşin zararlı ışınlarından sizi korur hem de gözlerinizi  kısmak zorunda kalmazsınız. Üstelik bu sezon geniş çerçeveli gözlükler çok moda.

Göz kapaklarınızı dondurun.
 
Sabahları gözlerinizdeki şişliği indirmek için buzdolabında beklettiğiniz bir kaşığı ya da soğuk su ve süt karışımına batırdığınız pamukları göz kapaklarınızın üzerinde 5 dakika bekleterek şişliklerinizden kurtulup güne taptaze başlayabilirsiniz.

En iyi akne tedavisi yaşlanmaktır.

Yüzünüzü fazla sık yıkamayın. 

Sabundan vazgeçin ve yüzünüzü günde 2 kez Vichy Purifiying Cleansing Gel (28.5 TL) ile yıkayın. Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar sıkça yüz yıkamanın, cildin hassas yağ dengesini bozarak akne miktarını artırdığını söylüyor.

Dudaklar özel bakım ister.

Dudaklar cildin diğer bölgelerine oranla 2 kat daha hassastır ve Amerikan Kanser Derneği’nin açıklamasına göre; erkekler dudakları koruyan kozmetik ürünlerinden uzak durmayı tercih ederek, dudak kanseri olma risklerini kadınlarınkinin 3 katına çıkarırlar. Minimum 15 faktör koruma içeren dudak kremleri kullanmaya dikkat edin ve güneşin altında olduğunuz sürece, krem sürmeyi 2 saatte 1 kez tekrarlayın. Ayrıca, cildiniz kuruyacağı için sabah ve akşam dudaklarınızı da nemlendirmeniz sağlıklı olacaktır.

Yediğiniz her şey aynada karşınıza çıkar.

Yediklerinizden etkilenen tek bölgeniz göbeğiniz değildir. Bazı besinler görünüşünüzü farklı şekillerde etkileyebilirler.

Mesela:

C vitamini
‘American Journal of Clinical Nutrition’ dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; bol C vitamini alan insanların diğerlerine oranla cilt kuruluğu ve kırışıklık gibi problemlerle karşılaşma oranları %11 daha azdır. Yani sabah kahvaltılarınızda taze sıkma portakal suyundan vazgeçmezseniz iyi edersiniz.

Yağ asitleri
Aynı araştırma, bol omega 6 yağı (fındık, yumurta ve zeytinyağında bulunan yağ asidi) barındıran bir beslenme sisteminin de yaşlanmaya karşı savaştığını ortaya koymuş. Ayrıca Koreli araştırmacılar, ciltte güneşe maruz kalınca oluşan kolajen kaybının ‘Eikosapentaenoik Asit’ (EPA, balık yağında bulunan bir omega3 yağ asidi) ağırlıklı beslenen kişilerde, böyle beslenmeyenlere göre %79 daha az olduğunu da gördü. Bir taşla iki kuş vurmak için, ızgara balık yaparken zeytinyağı sürerek hem omega 3, hem de omega 6 alabilirsiniz.

Karbonhidratlar
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; günlük karbonhidrat miktarını 50 gram (Mc Donalds’daki orta boy patates kızartmasına denk geliyor) ya da yağ miktarını 17 gram artırarak kırışıklıklarınızı %36 azaltabilirsiniz. Ama siz patates kızartması yeme alışkanlığınızdan vazgeçeli çok oldu değil mi?

Keten tohumu
Beslenme programınıza 1,5 yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek kellik riskinizi düşürebilirsiniz. Tayvan’lı bilimadamlarının yaptığı bir çalışma, günde 50 miligram lignan (keten tohumunun içindeki bir çeşit antibiyotik) alımının deneklerin 10’da 9’unda saç dökülmesini yavaşlattığını ortaya koydu.

Sivri objeler cildinize iyi gelebilir 
Yüzünüzün üzerinde keskin bir ustura gezdirmek size tehlikeli, hatta fazlasıyla şiddet içeren bir eylem gibi gelebilir; ama tıraş olmak cildinizin tazeliğini korumasını sağlar. Usturanın cilt ile sürtünmesi bölgedeki kolejen üretimini hızlandırır ve bu da cildin yumuşak olmasını sağlar. Bu da erkeklerin kadınlara oranla daha az kırışığa sahip olmalarının yegâne açıklamalarından biridir. Püf noktası: Tıraş olurken bıçağınızı yüzünüze fazla bastırmayın. Unutmayın; sadece sakallarınızdan ve ölü deriden kurtulmanız gerekiyor. Fazla bastırarak daha dökülmeye hazır olmayan, yani taze derilerinizi de sıyırır ve cildinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Kısacası kendinize yeterince kibar davrandığınızdan emin olun.

Tıraş öncesi yağ sürün
Tıraştan önce sürülen yağlar sadece tıraş bıçağınızın daha kaygan olmasını sağlamakla kalmazlar. Bu ürünler, ölü hücrelerin kabarıp yüzeye yaklaşmalarını ve böylece daha kolay dökülmelerini sağlarlar. Yağı sürdükten sonra yüzünüzde ıslak bir havluyu bekletmeniz bu süreci daha da hızlandıracaktır.

Daha fazla ipucu istiyorsanız:
Tıraş olurken bıçağın yüzünüzde kaymasını sağlayın, yüzünüzü kazımasını değil!
2007’de ‘Journal of Materials Science’ dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; önceden nemlendirilmiş sakallar %30 daha az jilet gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu noktada önemli şey ise zamanlama: 2 günlük sakalınızı 3 ilâ 4 dakika nemlendirin ve nemlendiricinin emilmesini bekleyin. Böylece tıraş sırasında daha az çekilme hissedecek ve en kısa tüyleri bile kolaylıkla alabileceksiniz.

Tıraş sonrası ihmale gelmez.
Tıraştan sonra kullanılan kremler sakalların çıkış süresinde cildinizin daha nemli kalmasını sağlarlar ve bu da daha yumuşak sakal, dolayısıyla da daha kolay tıraş anlamına gelir. Bizim tavsiyemiz, Sephora Men Aftershave Fluid.

Parfümünüzü teninize göre seçin
Cilt tipiniz seçeceğiniz parfüm türünü etkileyebilir. Yani cildinizin yağ oranına göre, hangi parfümün teninizde nasıl kokacağını önceden bilebilirsiniz. İşte doğru kararlar verebilmeniz için izlemeniz gereken yollar:

Cildiniz açık tenli ve buğday arası ise…
Açık tenli insanların ciltleri daha kuru olur. Yani diğer ciltlere nazaran kokuyu uzun süre barındıramazlar. Bu nedenle kalıcılığından emin olacağınız bir parfüm tercih etmenizi öneriyoruz. Vazgeçilmez bir klasik olan Davidoff Cool Water Freeze Me’yi deneyebilirsiniz.
 
Cildiniz buğday ve esmer arası ise…
Esmerlerin cilt yapısı açık tenlilere oranla daha yağlıdır ve bu da parfümün tenlerinde daha kalıcı olmalarına neden olur. Esmerseniz parfüm seçiminizde daha cesur olabilirsiniz. Önerimiz Gucci Pour Homme II.
 
Parfümünüzü mevsime göre seçin.
Her ne kadar bahar ve yaz; esrikliği, aşkı ve cinselliği çağrıştırsa ve parfüm bunların tetikleyicisi olsa da sıcak yaz günlerinde sıkacağınız parfüm giderek ağırlaşacak ve etkileyici olmaktansa itici bir hal alacaktır. Üstelik yaz demek insan teninin doğal cazibesi demek değil mi? İlkbahar ve yaz aylarında süreceğiniz parfümün cinsine ve miktarına dikkat edin ve bu konuda cimrilik yapın. Birçoğumuzun bilmediği bir nokta ise insan terinin parfümün yoğunluğunu artırdığıdır. Üstelik tuz, iyot, çimen, kavun, rakı, sevgilinizin teni ve benzeri binlerce baştan çıkarıcı koku varken yoğun parfüm kokusu sizi rahatsız bile edebilir.
 
Parfümünüz seks hayatınızı etkiler. 
Bakımlı bir erkek olmanın altın kurallarından biri de temiz kokmaktır.Bu durumu  her gün duş alarak halledebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tabii temiz kokarsınız ancak bütün ilişkilerimizdeki oyunlarımızda kimliğimiz veya bürünmek istediğimiz kişilik hakkında ipucu verecek olan yine parfümdür. Parfüm modasını takip edin, yeni çıkan kokulardan mutlaka haberiniz olsun ve aralarından kendinize en uygun olanını seçin.

Bu konuda parfümerilerdeki uzmanlar size seve seve yardımcı olacakdır. Bu arada dikkatli olun, çünkü tüm parfümler kadınlar üzerinde eşit etkiye sahip değildir. Yapılan araştırmalar, kadınların meyan kökü, salatalık muz ve fındık aromalı kokulardan tahrik olurken kömür ya da et kokusundan rahatsız olduklarını ortaya çıkardı.

Bir de kız arkadaşlarınıza danışın. O neleri seviyor, hangi kokulardan etkileniyor, hangileri kedi gibi sokulmasına yol açıyor? Ama dikkat edin! Eğer kız arkadaşınız kıskanç bir tipse, vereceği bilgilerin neredeyse hepsi yanıltıcı olacaktır. Bizce edinmeniz gereken parfümlerin başında Diesel Fuel For Life geliyor. Ayrıca seçtiğiniz parfümden şüphe ediyorsanız bebek pudrası kullanın. Uzmanlara göre bu koku, kadınların kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.

Parfümünüz teninizle bir bütün olmalı.
Cleveland’daki Dermatoloji Kliniği’nde yapılan araştırmaların başında bulunan Doktor Molnar, “Genetik yapınız, beslenmeniz, temizliğiniz ve cilt yapınız parfümünüzün üzerinizde nasıl kokacağını etkileyen unsurlardır,” diyor. Parfümünüzü seçerken, mağazada kısa bir süre koklayıp beğendiğiniz kokuyu almak yerine, kendinize biraz zaman tanıyın; parfümün teninizle kaynaşması için ona en az 10 dakika ayırın. Acele etmeyin ve günde en fazla 3 koku denemeye çalışın. Zira burnunuz üçten fazla kokuyu ayırt edemediğinden yanlış karar verebilirsiniz. Ayrıca parfüm alışverişi yapacağınız gün baharatlı besinlerden de uzak durmaya çalışın. Soğan, sarımsak ve sucuk gibi yiyecekler ter kokunuzun değişmesine neden olacaklarından, parfümün kokusunu da etkileyeceklerdir.

Saç
Şampuanınız kafa derinize de iyi gelmeli.
Yürekleri hoplatan şeyin bukleleriniz olduğunu düşünebilirsiniz; ama esas işi kafa deriniz üstlenir. Saçlarınızın bakımlı görünmelerini ancak sağlıklı bir kafa derisine sahip olarak sağlayabilirsiniz. Duş alırken şampuanı masaj yaparak saça yedirin ve kafa derinize masaj yaparak (veya sevgilinize yaptırarak) ölü derilerden kurtulun. Unutmayın ki kafa deriniz ne kadar kolay nefes alırsa, saçlarınız da o kadar gür ve sağlıklı olur.
Yorum eklemek için giriş yapın

Maybelline Makyaj Seti 35TL Bu Fırsat Kaçmaz

readmore

Seçkin Kozmetik Markaları Üye Ol 25 TL Kazan!!!

readmore

Sade, canlı ve büyüleyici NARS Dudak Parlatıcısı

readmore

Lüks Kozmetik Markalarının Deneme Boyu Evine Gelsin

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.