Perşembe, 19 Ocak 2012 21:46

2012'de teknolojik nasıl gelişmeler bekleniyor

Yazan  Kategori MODA
Okunma 2204 defa Son Düzenlenme Perşembe, 19 Ocak 2012 22:20
2012'de  teknolojik nasıl gelişmeler bekleniyor 2012'de teknolojik nasıl gelişmeler bekleniyor

Yeni teknolojinin dünyada 50 milyon kullanıcıya ulaşması için ev telefonları için 75 yıl , radyonun 38 yıl, televizyonun 13 yıl internetin 4 yıl , iPhonenun 3 yıl , iPadin 2 yıl geçmesi gerekti. Bu rakamlar bize gösteriyor ki teknoloji her geçen yıl daha da hızlı yaygınlaşıyor.

Teknolojik ürünler de her geçen gün daha hızlı, daha ucuz ve daha da küçük hale geliyor. İlk cep telefonu 1973 yılında Motorola tarafından yapıldı. 793 gram ağırlığındaki ilk cep telefonu 25 cm uzunluğundaydı ve 4 bin dolara satılıyordu . 2011 yılında İsrailli Modu firması dünyanın en küçük telefonunu yaptı . 7.3 cm uzunluğundaki küçük telefon 43 gram ağırlığında ve 150 dolara satılıyor .

 
Dünyada internet kullananların sayısı 2000 yılının aralık ayında 360 milyonken bu gün 2 milyarı geçti. Türkiye’de ise internet kullananları sayısı 40 milyonun üzerinde . Mobil İnternet aboneleri 2011’de büyük bir hızla arttı. 2014’’de mobil internet abonelerinin masaüstü internet abonelerini geçecek. 
 
Cep telefonları akıllanıyor
 
Türkiye’de ve Dünya’da en fazla büyüyen pazar akıllı telefon pazarı. Türkiye’de 60 milyon cep telefonu abonesi var. Bu abonelerin 5.5 milyonu akıllı telefon kullanıyor. Bu kullanım dünyada da artıyor. 2011 yılı Android akıllı telefon pazarında dominant olduğu yıl oldu. Apple var olan cihazlarına çok az güncelleme getirirken google ve android için neredeyse her gün bir güncelleme günüydü. 
 
Pek çok kişi Apple’ın . yeni telefonun iPhone 5 olacağını düşünüyordu. Ancak iPhone 4s piyasaya çıktı 
 
Tablet piyasasında da Apple’ın iPad 2 ile liderliği vardı . Ancak Amazon'un Kindle Fire tableti her ne kadar güçlü bir cihaz olmasada fiyatı ve özellikleri ile çok sattı. Hatta ocağa girene kadar 4 milyon satışa ulaşması bekleniyor. 2011 yılında , BlackBerry kullanıcıları için kabus oldu . , BlackBerry ‘nin sahibi Kanadalı RIM şirketini zor günler bekliyor. 
 
SOSYAL AĞLAR 
 
2005 yılında kurulmaya başlayan sosyal ağlar artık vazgeçilmezlerimiz arasına girdi . İnsanların sanal alemde buluştukları bir ortam sağlamasının yanı sıra Sosyal Ağlar artık ciddi bir ticari alanlar halini aldı. Reklam kampanyalarının yapıldığı büyük bir platform olmasının yanı sıra tüketimi de teşvik eden ciddi bir araç halini aldılar. Sosyal Ağlar bir çok devrimin de öncüsü oldu. Sosyal ağların en büyüğü Facebook Dünyada 800 milyon kullanıcıya ulaştı. Türkiye de Facebook için çok iyi pazarlardan biri. Türkiye’den 30 milyonun üzerinde Facebook üyesi var. Twitter da her geçen gün kullanıcısını artırıyor 
 
2011’de Google’da sosyal ağlar yarışına katıldı. Haziran 2011'de açılan Google+ üç hafta içinde 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılır hale geldi.
 
2011 HABER SİTELERİNİN YILI OLDU
 
Haber sitelerinin okuyucu sayısı giderek artıyor. 2011’de samanyoluhaber.com da okuyucu sayısı artıran internet sitelerinden biri oldu. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması verilerine göre, Türkiye’de internet kullanıcısı 21 milyon kişinin yüzde 69’u (14.6 milyon birey) haberi internetten takip ediyor. Bir başka araştırmada ise Türk insanının gündemde bir değişiklik olduğunda ilk tercih ettikleri adres internet haber siteleri olduğunu ortaya koyuyor. 
 
Global Web Index Araştırması’na göre; Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** %39'u, gündemde bir değişiklik olduğunda ilk olarak internetteki haber sitelerine başvuruyor. TV haber kanalları ise %28 oranla, internetin oldukça gerisinde yer alıyor. Türkiye’de interneti aktif şekilde kullanan erkeklerin %42'si haber sitelerini tercih ederken, kadınlarda bu oran %35.
 
Türkiye’de haber sitelerinin haber almada tercih edilen ilk kaynak olmasının yanında, diğer dünya ülkelerine kıyasla daha yüksek oranda tercih edilmesi de dikkat çekiyor. 
 
2012’de ne gibi teknolojik gelişmeler bekliyoruz
 
Bulut Teknolojisi 2011’de artık her yerde duyduğumuz terimlerden biri oldu. 2012’de Bulut teknolojisi daha da kişiselleştirilecek . Reklam ve araştırma şirketi Yankee Group yaptığı açıklamada şu anda ağırlıklı olarak firmaların kullanımındaki Bulut’un, diğer mobil ürünlere de uygulanabileceğini ve her 5 kişiden 1’inin bulut kullanıcısı olacağını belirtiliyor.
 
2012 yılında tabletler yine ön planda olacak . Daha da ucuzlaması beklenen tabletler , kullanımda notebook ve netbookları geçecek gibi
 
Bütün şirketler, hemen hemen aynı donanımları kullandığı için tablet piyasasında kazananın içerikte farklılık yapan markalar olacak .
 
İnce ve hafifliğiyle notebook'lardan farklı bir segmentte bulunan ultrabooklar 2012’ye damgasını vuracak ürünlerden olacak gibi . Bir çok büyük üretici artık netbook üretmeyeceğini açıkladı .
 
Toshiba, LG, HP ve Lenovo firmaları ultrabooklarını piyasaya sürdüler .Çoğu tablet ve laptop’tan daha hafif olan Intel çipli ve daha uzun pil ömürlü ultrabook pil ömrü ile de rakipsiz .
 
HP, 900 dolara Folio adlı ultrabooku piyasaya sürerken bir sürpriz açıklama da Asus firmasından geldi. Asus dokunmatik ekranlı ve tam klavye destekli ultrabook’unu Haziran 2012’de tanıtacağını açıkladı.
 
PC piyasasının lideri Microsoft, son zamanlarda Android tabletler ve Apple karşısında oldukça fazla güç kaybetse de , 2012’de çıkartacağı açıklanan Windows 8 ile ön plana çıkabilir.
Yorum eklemek için giriş yapın

Maybelline Makyaj Seti 35TL Bu Fırsat Kaçmaz

readmore

Seçkin Kozmetik Markaları Üye Ol 25 TL Kazan!!!

readmore

Sade, canlı ve büyüleyici NARS Dudak Parlatıcısı

readmore

Lüks Kozmetik Markalarının Deneme Boyu Evine Gelsin

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.