>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

Perşembe, 29 Nisan 2010 06:19

MANİKÜRÜN İNCELİKLERİ

Yazan  Kategori KADIN
Okunma 2952 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 24 Ekim 2011 15:27
Manikürün incelikleri Manikürün incelikleri

Tırnaklar bakımlı bir bayanın mücevheri gibidir. Günümüzde gelişen kozmetik teknolojisi ile tırnak bakımına özen gösteren bayanlara birçok farklı seçenek sunulmaktadır. Seçenekler bu kadar fazla olunca, tırnak bakımda da her sene yeni moda trendler, süslemeler ve bakım çeşitleri artmaktadır. Peki bu bakımların temeli sayılan manikür bakımının incelikleri neler, nelere dikkat etmek gerekir, adım adım manikür nasıl yapılır hep birlikte göz atalım istedik.

Adım 1

Manikür öncesi ilk olarak varsa tırnak yüzeyinden oje ve benzeri kalıntılar temizlenir. Oje çıkarıcı dökülmüş pamuk yardımı ile tırnak etlerine çok bulaştırmadan oje tırnaklardan çıkarılır.

Adım 2

Tırnaklar tercihe göre kısalması gerekiyorsa tırnak makası ile kısaltılır. Kişinin kullanım kolaylığı ve alışkanlığına göre belirleyeceği uygun bir törpü ile tırnaklar şekillendirilir. Tırnakları şekillendirirken ortadan yanlara yanlardan ortaya doğru yumuşak hareketlerle törpülemek gerekmektedir.

Adım 3

Törpü ile şekillendirdiğimiz tırnaklarımızı uygun bir yumuşatıcı (özel manikür tozları, şampuan gibi) döktüğümüz ılık suyun içine ellerimizi koyarak 10-15 dakika bekletiyoruz.

Adım 4

Yumuşamış tırnak etlerimizi tırnak eriticiler ile zayıflatarak geriye ittiriyoruz. Tırnak etlerinizi geriye itebileceğiniz gibi özel makas ve penslerle ile keserek tamamen temizleme işlemi de yapabilirsiniz. Ancak tırnak etlerinin kesilmesi dikkat ve hijyen isteyen bir işlemdir. Bu yüzden kullanılan tırnak pensinin kesinlikle kullanıcıya özel olması gereklidir. Hijyen sadece manikür esnasında değil manikürden sonra ellerini dezenfekte ettiğinizde de devam etmektedir. Çünkü manikür esnasında tırnak etlerinizin kesilmesi sayesinde, meydana çıkan deri açıkları, 4 saat boyunca enfeksiyon riski taşımaktadır. Bunun için özel olarak üretilen antiseptik ürünlerle enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Hatalı yapılan törpüleme ve tırnak eti alma işlemlerinin tırnakların kırılmasından, mikrop kapmasına kadar birçok ciddi probleme neden olacağını unutmamak gerekir.

Adım 5

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından tırnaklara artık oje sürme zamanı. Ortadan başlayarak ince bir tabaka halinde ilk kat oje sürülür. Tüm tırnaklar tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak ojenin ikinci katı sürülebilir.

Adım 6

İşlem tamamlandıktan sonra eller ve ayakların nem dengesini korumak ve bakımı tamamlamak için uygun nemlendirici bakım kremleri tavsiye edilir. 

Yapılan manikürün daha uzun süreli olması için tırnak etlerini kurutabilecek işlemlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Manikürde dikkat edilmesi gereken konular?

Tırnak bakımının temeli olan manikür ojeyi ve tırnak üzerine yapılan bakımı daha da çekici hale getirir. İşte bunun için manikürde bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

İyi ve kaliteli bir manikürün temeli işlem sırasında kullanılacak olan malzemelerin kalitesidir, işlem sırasında seçilen törpüler, pensler, makaslar ve tırnak bakım ürünleri büyük önem taşımaktadır.

İşlem sırasında hatalı törpüleme, tırnak yüzeyinin sert malzemelerle çizilmesi tırnak yüzeyine zarar vermekte, tırnakların çatlaması, kırılması ve şeytan  tırnaklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak etlerinin açılmasının sert malzemeler ile yapılmaması önem taşır. Tırnakları törpülerken yanlardan ortaya doğru yumuşak bir şekilde törpüleme yapmak önemlidir.

Kötü pensler ile koparılarak kesilen yada özellikle parmak üzerine gelecek şekilde fazla kesilen tırnak etleri, tırnak kenarlarının sertleşmesine, kurumasına ve tırnak etlerinin çatlamasına neden olmaktadır. Bunun için seçeceğiniz penslerin kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bu konu da ismi marka haline gelmiş cobalt solingen penslerini tercih edebilirsiniz. (İşleyen metaller arasında dünyanın en dayanıklı metali olan cobalt ve çeliğin birleşimiyle oluşan bu pensler, Almanya’nın çelik efsanesi solingen kasabında üretilmektedir.) Ve daha önce hiç manikür yaptırmadıysanız etleri kesmek yerine yumuşatarak geriye doğru ittirmeniz önerilir.

Ayrıca özellikle ortak kullanım alanları olan salonlarda manikür yaptırırken hijyen büyük önem taşımaktadır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için manikür de kullanılan aletlerin hijyen olduğuna dikkat etmek gerekir. Aslında en güvenli yol mümkün olduğu kadar her bayanın kendine ait malzemeler edinmesidir. 

Manikür sırasında yapılan işlem kadar manikürün kalıcılığı sağlayacak sonrası işlemlerde büyük önem taşır, tırnak etlerinin kurumasını engellemek için besleyici tırnak eti yağları kullanmak gerekmektedir, ayrıca tırnağı manikür sonrası dış etkenlere karşı koruyacak olan hijyen ürünleri ve oje öncesi kullanılan koruyucu ürünlerde önemlidir.

Elleri nemlendirmek, bakımlarını yapmak da manikür sonrası ışıltılı tırnaklar ile ellerin ahenk içinde olmasını sağlar, günlük bakım ve moda da tırnakların yerini unutmamak ve bakımın devamını sağlamak önemlidir.

1 yorum

Yorum eklemek için giriş yapın

Şehirdeki Bütün Fırsatlar Size Çok Yakın...

readmore

Şık ve Keyifli       Mekanlar İçin

readmore

2011'in Kaliteli Mobilyaları Sizlerin Hizmetinde

readmore

Online Mobilyaya Dair Herşey Bu Sitede...

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.