>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

Salı, 17 Ocak 2012 15:00

DİYETLERLE HAYATINIZLA OYNAMAYIN

Yazan  Kategori KADIN
Okunma 3471 defa Son Düzenlenme Salı, 17 Ocak 2012 16:46
DİYETLERLE HAYATINIZLA OYNAMAYIN DİYETLERLE HAYATINIZLA OYNAMAYIN

Yıldız Diyetiyle Hayatınızı Karartmayın!

Beyazperdeden ünlü isimlerin uyguladığı sıfır karbonhidratlı diyetler hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Hollywood yıldızlarıyla gündeme gelen, karbonhidratın yasak olduğu protein diyetlerine itibar etmeyin. Sağlıklı beslenmenin temelinde karışık beslenme var. Proteinli yiyeceklerde bulunan demirin emilimi için C vitaminine ihtiyaç vardır. C vitamini de meyve ve sebzelerde bulunuyor. Biliyorsunuz meyve ve sebzeler karbonhidrat kaynağı olan yiyeceklerdir. Bitkisel yiyeceklerde yani, yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagillerde bulunan demirin daha fazla miktarlarda emilmesi ve vücuttaki yararlılığının artması için de C vitamini çok etkilidir. Bu yüzden, hem demir içeren proteinli yiyeceklerde, hem de bitkisel yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı olan meyveleri yemek gerekir. Yani meyveleri, yemekten iki saat sonra değil, hemen yemek arkasından yemek daha sağlıklıdır. Vücudumuz bir makine gibidir. Bu makinenin, ihtiyacı olan tüm besin öğelerini bir arada ve yeterli miktarlarda alması, makinenin daha iyi çalışmasını sağlar. Öte yandan yiyecekler, çok çeşitli besin öğelerini bir arada içerir. Besin öğelerini birbirinden ayırmak, pratik olarak mümkün değildir. Örneğin; süt hem karbonhidrat, hem de protein için en iyi kaynaktır.

Meyve suyu bilmecesi

Meyve suları, içileceği zaman sıkılmalıdır. Bekletilirse içerdiği C vitamini kayba uğrar. Limonata da C vitamini içerir, içinde şeker de olduğundan, zayıflamak isteyenler ve diyabetli kişiler dikkatli olmalarıdır. Hazır satılan meyve sularında, C vitamini yoktur. Sadece şeker içeren hazır meyve sularını, zayıflamak isteyenler ve diyabetli olan kişilerin, kullanmaları uygun değildir. Fakat insülin kullanan diyabetli kişilerin, kan şekeri düşme riskine karşı yanlarında meyve suyu taşımaları gerekir.

Gazozda sodyum dışında besin öğesi yok

Gazozlar suların içine lezzet ve renk verici öğeler eklenerek, elde edilen içeceklerdir. Gazozlar, şekerli sıvılar oldukları için enerji verirler. Gazozlarda, sodyum dışında besin öğesi bulunmaz. Bazı gazozların asit yoğunluğu yüksektir ve mide salgısını uyarıcı etkileri vardır. Asit yoğunluğu yüksek olan gazozlar, diş çürümelerine yol açar. Sıvı ve sodyum ihtiyacını karşılamak için akut ishallerde kullanılırlar. Bir şişe kolalı gazozda, 20-25 gram şeker vardır ve 80-100 kalorilik enerji sağlar. Zayıflamak isteyenler ve diyabetli kişiler şekerli gazoz türü içecekler yerine diyet olanları tercih etmeliler. Toz içecekler, şeker, aroma ve renk öğesinin karıştırılmasıyla elde edilirler. Toz içeceklerde bulunan tartrazin gibi yapay boyalar, bazı kişilerde alerjik etki gösterir. Bunun yanında, bu tür içeceklerde riboflavin ve beta karoten gibi doğal renklendiriciler de kullanılır. Bazıları da yapay tatlandırıcılarla tatlandırılmıştır.

Yorum eklemek için giriş yapın

Şehirdeki Bütün Fırsatlar Size Çok Yakın...

readmore

Şık ve Keyifli       Mekanlar İçin

readmore

2011'in Kaliteli Mobilyaları Sizlerin Hizmetinde

readmore

Online Mobilyaya Dair Herşey Bu Sitede...

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.