Pazartesi, 09 Mart 2015 00:00

SAĞLIKLI GÖZLERİN SIRRI BALKABAĞI

Yazan  Kategori GÜNCEL HABERLER
Okunma 2139 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 09 Mart 2015 21:33
sağlıklı gözlerin sırrı balkabağı sağlıklı gözlerin sırrı balkabağı

Diyetisyen Esra Kula, balkabağının, havuçtan iki kat daha fazla A vitamini içerdiğini belirterek, "Tatlısı, çorbası ve böreği yapılan bal kabağı, sağlıklı gözlerin de sırrı" dedi.

 

Diyetisyen Kula, yapılan araştırmaya göre A vitamini oranının, havuçtan iki kat fazla olan balkabağının göz sağlığı için tercih edilmesini öneriyor. Esra Kula, balkabağının içerisinde gözler için faydalı olan betakaroten bol miktarda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

 

"Karaten ve A vitamini yüksektir. Lif oranı yüksektir. Bizi kabızlıktan korur. Karaten içeriği iyi bir A vitamini desteği sağlar. Kabak tatlısı, şeker oranı makul ölçülerde konulduğu zaman birçok tatlıya göre çok daha masum ve sağlıklı bir tatlıdır. Şeker yerine kuru hurma gibi, kuru üzüm gibi kuru meyvelerle kaynatıldığı zaman daha da sağlıklı hale gelecektir. Kabızlık problemi olanlar tüketebilir. Sağlıklı olan ve zayıflama diyetinde olmayanlar rahatlıkla tercih edebilirler. Kabak tatlısının miktarı 100-120 gram aşağı yukarı 200 kalori içerir ki bu birçok tatlıya göre çok makul bir kalori miktarıdır. Rahatlıkla tüketilebilir. Tahin ve pekmez gibi ekstralar kalori miktarını arttıracaktır. Dolayısı ile zayıflama diyetinde olanlara bunu önermiyoruz. Ama sağlıklı bireyler damak tadına göre ölçülü olarak tahin, pekmez ya da sevdikleri başka bir şeyi üzerine ilave edebilirler.''

 

DHA

Yorum eklemek için giriş yapın

İnanılmaz Fiyatları Gör Sağlıklı ve Mutlu Yaşa

readmore

Doğal ve Sağlıklı Yaşamak Herkesin Hakkı...

readmore

Online Bitkisel Ürün Pazarı Doğal Kalite Dünyası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.