>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

     

Cumartesi, 03 Aralık 2011 18:29

İKİZ ÇOCUK BÜYÜTMEK

Yazan  Kategori ÇOCUK
Okunma 2725 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 03 Aralık 2011 18:32
İKİZ ÇOCUK BÜYÜTMEK İKİZ ÇOCUK BÜYÜTMEK

Aynı karında birlikte büyüyen ve aynı gün dünyay gelen iki bebek. Tek çocuk büyütmeye benzemiyor.İkiz büyütmenin kendin özgü zorlukları ve güzellikleri var. İşte tüm ayrıntılarıyla ikizlerin dünyası.

İkiz sahip olmak tek çocuğa sahip olamaktan çok farklı. Ağabey ya da abla olmaktan çok farklı olan bu ilişki hem zor hemde eşi benzeri olmayan duygudur.  Anne- baba açısından, ikizler açısından birçok zorluk vardır. Bu zorlukların en aza indirlmesinde ebeveynlere çok iş düşüyor. Farklılıklarıyla doğan bu mucize varlıklar genetik ve fiziksel benzerliklerinin yanı sıra toplumun, çevrenin ve ailenin tutum ve davranışlarıyla farklılıklar gösterir. Birbirleriyle ilşkilerinde büyük ya da küçük olmanın avantaj ve dezavantajlarını yaşamazlar. Dolayısıya her çocuğun doğal olarak yaşadığı ve gelişiminde çok önemli bir yer tutan rekabet ve kıskançlık duygularını değişik şekilde yaşarlar. Bu durum anne ve baba tarafından ilk andan itibaren farkedilmeli ve ona göre davranışların kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu tip durumların en az zararla atlatılması için, onların birsel ihtiyaçlarının ve fikirlerinin farkında olmaktır. Çünkü ikizlerdn birinin diğerinden daha değişik özelikller göstermesi veya gelişiminin daha çabuk olması sıkça rastlanan bir durumdur. Aynı olmaları konusundaki ısrarlar çocuklar için pisikolojik sorunlara neden olabilir. Çift yumurta ikizleri bu konuda daha avantajlıdır. Fiziksel farklılıklar daha fazla olduğundan, hatta farklı cinsiyette olabildiklerinden, aileleri onların farklı olabileceği daha çabuk kabul edilmektdir. Bu da farklı birey özellikleri olmalarını kolaylaştırır.

Birbirlerine İhtiyaç Duyarlar

İkiz doğan çocukların birbirine ihtiyaç ve yan yana olmaktan huzur duyması, birbirlerini taklit etme kolaylığı nedeniyle gelişimlerinin de bundan olumlu etkileneceği gerçeğine rağmen, belli dönemlerde ayrılmaları son derece önemlidir. İlk bir yıl bebeklerin bireysel ilgiye, özellikle de anne ilgisine ihtiyacı vardır. Annenin ikisine aynı anda eşit ilgiyi verme çabası yerine, ikisiyle de  ayrı zaman geçirmesi gerekir. Anne-babanın bebek bakımında eşit miktarda aktif olması, anne bir bebeği emzirirken diğer bebeğin de babanın kucağında olması son derece önemlidir. Bazen bebeklerden birinin diğerinden daha huzursuz olma durumu doğabilir. İster istemez diğerinin dahaçok takip edilmesi gerekir. Aksi halde bebeklik döneminde annenin  ihmaline maruz kalan bebekler ilerleyen yıllarda  anneden ayrılma isteğini daha çok yaşar.

Biri diğerinden daha üstün olabilir

İki çocuğun  birbirinden farklı özellikleri olduğu düşünüldüğünde birinin diğerine göre daha üstün görüen yönleri vardır. bu durumda asla diğerine onu örnek alması gerektiği söylenmemelidir. Her iki çocuğunda başarılı yönleri söylenip onure edilmelidir.

Farklı sınıflarda, Farklı arkadaşlıklar

Anne-babaların ikizleri aynı görme çabasından kurtulmaları gerekir. Onların farklı ihtiyaç, istek, yetenek ve zevkleri vardır. Bebeklik dönemlerinden itibaren kıyafet, oyuncak seçiminde, oda dekorasyonlarında, sunulan aktivitelerde bu farklılık göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle okul döneminde ayrı sınıflarda eğitim görmeli, farklı arkadaşlıklar kurmalılar. İyi oldukları alanları belirlemeliler. Çünkü karşımızda farklı iki insan yetişiyor. Rekabet ortamı yaratmadan, iyi birer yetiştimenin en büyük ayrıntısı bunda yatıyor.

Yorum eklemek için giriş yapın

Oyuncak Dünyasında İndirim Başladı...

readmore

Online Çocuk Giyimde Son Moda Çocuk Giyimi

readmore

Çocukların Altın Markası Tıkla Alışverişe Başla

readmore

Bebeğinizin Giyim Markası Online Bebek Mağazası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.