>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

     

Çarşamba, 16 Kasım 2011 18:03

DAHA SAĞLIKLI OLMALARI İÇİN

Yazan  Kategori ÇOCUK
Okunma 1611 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Kasım 2011 18:07
DAHA SAĞLIKLI OLMALARI İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLMALARI İÇİN

Çocuklarımızın daima “daha” sağlıklı, “daha” mutlu, “daha” başarılı olmalarını isteriz... İşte daha sağlıklı olmaları için önemliliği ispatlanmış 10 öneri...

 
1. Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın...  Başlayın çünkü örnek olmak zorundasınız... Sağlıklı olmanın ilk koşulu sağlıklı beslenmek, sağlıklı beslenmenin ilk koşulu da güne kahvaltı yaparak başlamaktır. Bu nedenle hem siz hem de çocuğunuzdan bunu esirgemeyin. Siz sabah kahvaltı masasını sadece çocuğunuz için hazırlıyor ve siz kahvaltı yapmıyorsanız bir süre sonra o da yapmak istemeyecektir. Hem sağlıklı beslenmek hem de obeziteden korunmak için kahvaltı yapmak önemlidir. Yapılan çalışmalar kahvaltı yapmamanın obezite gelişimi için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.
 
2. Su içmek çok sağlıklı bir alışkanlık ve ihtiyaçtır. Suya artık bir besin öğesi ama unutulan bir besin öğesi olarak bakmaktayız. Vücudumuzda bizi sağlıklı kılacak tüm fizyolojik mekanizmaların düzenli çalışabilmesi için yeterli su tüketilmesi gerekir. Yine örnek olmak önemlidir. Bu nedenl her fırsatat su için, su içirin...  Su içmek aynı zamanda çocukları şekerli içeceklerden  uzak tutmanın da bir yoludur.  Su yerine şekerli içecek tüketmek obezite gelişimi için yine bir risk faktörüdür.  
 
3. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz yaklaşımlarından biri diğeri de bir günde tüketilen meyve-sebze miktarının arttırılmasıdır. İlgili  kurum ve otörler yarafından günde 5-9 değişim (porsiyon olarak düşünülebilir)  meyve ve sebze tüketimi önerilmektedir., Anne-babaların genellikle sebze tüketmedikleri ama çocuklarından bunu bekledikleri, araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu da örnek olmanın önemini bir defa daha dikkatimize getirmektedir.
 
4. Ara öğünler çocukluk yaş grubunda çok değişkenlik gözterir. Yaş gupları büyüdükçe bu ara öğünlerde çocukların da tercihleri devreye girer. Bu nedenle de sağlıksız alternatifler söz konusu olmaya başlar. Bu konuda eğitim yine çok önemlidir. Ara öğünler de tek yönlü kalori kaynaklarının tüketimi desteklenmemeli, ara öğünlerde süt ve süt ürünleri ile sebze-meyve tüketimi desteklenmelidir.
 
5. Genel olarak günümüzde porsiyon miktarlarının gittikçe artığı dikkati çekmektedir.  Bu nedenle evde ya da restoranda, nerede olursak olalım porsiyon miktarları ile ilgili bilinçli olmamız, ihtiyacımızdan fazla besin tüketiminin önlenmesi için en doğru yoldur. Özellikle sevdiğimiz besinleri biraz daha yemek istemek, yani ikinci porsyonlar obesite gelişimi için risk faktörüdür. Hem biz bundan kaçınalım hem de çocuklarımıza ihtiyaçlarından fazla yedirmeyelim.

6. İki yaşına kadar süt tüketiminde tam yağlı süt kullanılmasında sakınca yoktur. Hatta ilgili kurumlarca önerilmektedir. Ancak iki yaşından sonra süt ve süt ürünlerininin yağsız veya az yağlı olması gerekir. Sağlıklı beslenmek ve obezite riskini azaltmak için yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri tüketelim, tükettirelim.
Yorum eklemek için giriş yapın

Oyuncak Dünyasında İndirim Başladı...

readmore

Online Çocuk Giyimde Son Moda Çocuk Giyimi

readmore

Çocukların Altın Markası Tıkla Alışverişe Başla

readmore

Bebeğinizin Giyim Markası Online Bebek Mağazası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.