>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

     

Pazar, 23 Şubat 2014 23:24

ÇOCUĞUNUZ İLE İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRİN

Yazan  Kategori ÇOCUK
Okunma 1866 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Şubat 2014 23:29
çocuğunuz ile iletişimizini güçlendirin çocuğunuz ile iletişimizini güçlendirin

Aşağıdaki tavsiyeler zaman alsa da çocuklarınızla aranızdaki iletişimi güçlendirecektir.

Ne yaparsanız yapın çocuklarınıza söz dinletemiyor musunuz? Aranızda çözmeniz gereken bir iletişim problemi olabilir. Bu konu hakkında endişelenmenize gerek yok çünkü sesinizi duyurmanın yolu var.
 
1. Onların seviyesine inin
Bu konuda verilecek ilk tavsiye, çocuğun seviyesine inebilmektir. Dizlerinizin üzerine çökün ve gözleriniz aynı hizada olsun. Yanaklarını avucunuzun arasına alın ve söylemek istediğinizi yumuşak bir dille söyleyin.
 
2. Emir vermeyin
Eğer gerçekten cevaba ihtiyacınız yoksa soru sormayın ve doğrudan emir vermeyin. “Eğer paltonu giyersen dışarı çıkabiliriz” gibi yönlendirmelerde bulunun.
 
3. Kendinizi net bir şekilde ifade edin
Unutmayın, özellikle küçük çocuklarla konuşurken, kelime dağarcıklarının sizin kadar geniş olduğunu unutmayın. Net konuşun ve ne demek istediğinizi anlatmak için basit kelimeler kullanın. Söylediklerinizi yanlış anlayabilir ya da hiç anlamayabilirler. İtaatsizlikle yanlış anlaşılmayı birbirine karıştırmayın.
 
4. Çocuğunuza söylediğinizi tekrarlatın
Çocuğunuzun dinlediğinden emin olmak için, söylediklerinizi tekrarlatın. Böylece, küçük çocuğunuz ne istediğinizi anlar. İletişim kurmak, doğru kelimeler seçmekten geçer. Yanlış anlaşılmaların önüne geçin ve ne istediğinizi net bir şekilde ifade edin. Çocuğunuzun anladığına da emin olun.
 
5. Tutarlı olun
Çocuklarınıza eğitim vermenin bir yolu, günlük rutin geliştirmektir. Çocuklar, ne beklediklerini bildiklerinde daha iyi davranırlar. Keyfinize göre ya da şartlara göre kurallarda değişiklik olmamasına özen gösterin. Örneğin, çocuğunuzun koltuk üzerinde zıplamasına izin vermiyorsanız, arada bir istisna yapmayın.
 
6. Ceza ya da ödül belirleyin
Çocuklarınızın sizi dinlemesini istiyorsanız, ceza ya da istediği bir sonuç içeren bir sistem geliştirin. Çocuğunuz, sözünüzü dinlemediğinde sonuçlarına katlanacağını öğrenmeli. Ama dinlediğinde de ödüllendirin. Çocuğunuz her sözünüzü dinlediğinde ödül vermenize gerek olmasa da arada sırada ödül verip kimin patron olduğunu göstermelisiniz.
 
7. Öğütlerinizi uygulayın
Çocuğunuzun istediğiniz şeyleri sizde görmesi çok önemlidir. Ondan uymasını istediğiniz kuralları siz bozuyorsanız, çocuğunuz üzerinde otorite kuramazsınız. Çocuklar duyduklarını değil gördüklerini daha çok yaparlar. Ebeveyn olmak kolay değildir. Sinirinizden ağlayacak duruma bile gelebilirsiniz. Ama sabrınızı kaybetmemelisiniz.
 
8. Sakin olun
Kendinizi kaybederseniz, çocuğunuzun sizi dinleme ihtimali de azalır. Sinirlenmeye başladığınızda başka bir odaya gidin. Nefes alın, 100’e kadar sayın sonra da sadede gelin. Eğer bir sorun varsa, tekrar konuşmak için birkaç gün bekleyin. Sakin olun ve dikkatinizi dağıtmayın.
 
9. Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın
Çocukla iletişim kurmaya çalışırken, dikkatini toplamak zordur. Çocuk ya da ergen fark etmez, dikkatlerini çekmek zor olabilir. Onunla konuşurken, dikkatini dağıtacak şeyleri uzaklaştırın. Tamamen konuya odaklanmasını sağlayın.
Yorum eklemek için giriş yapın

Oyuncak Dünyasında İndirim Başladı...

readmore

Online Çocuk Giyimde Son Moda Çocuk Giyimi

readmore

Çocukların Altın Markası Tıkla Alışverişe Başla

readmore

Bebeğinizin Giyim Markası Online Bebek Mağazası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.