>>>16.09.2015 GÜNLÜK BURÇ TAKİBİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN<<<

     

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yarıyıl tatili ve ara karneler, çocuklarımızın ders başarısını tekrar gözden geçirme vebir durum değerlendirmesi yapma adına bize bir fırsat sunar. Tatil, aynı zaman-da bir toparlanma zamanıdır.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

 

Öğrenciler, bu hafta sonu karne alacak. Yarıyıl tatili dört gözle bekleniyor. Peki tatil gece geç saate kadar oturup ertesi gün geç kalkmak, günü TV, bilgisayar başında geçirmek midir? Böyle bir tatil öğrenciyi yorar. Onun için düşük yoğunluklu bir tatil planı hazırlayın, hem ders çalışma olsun, hem gezi ve eğlence.

Öğrenciler tatili, gece geç vakitlere kadar oturulan, ertesi gün de öğleye kadar uyunan, ardından kalkıp kahvaltı yapılan ve eğer dışarı çıkmak planlanmıyorsa bilgisayarda oyun oynanarak, internette boş boş gezinerek ya da televizyonda amaçsızca kanallar arasında gezinerek vakit geçirilen bir zaman dilimi olarak algılayabiliyor. Gerçekten de yarıyıl tatili böyle bir şey midir? Kış aylarına denk geldiği için evde uyuyarak, bilgisayar karşısında ya da televizyona bağlı bir halde geçirilecek kadar değersiz bir zaman dilimi midir yarıyıl tatili? Aslında böyle bir düşünce ve yaşayış, öğrenciyi tatilde dinlendirmekten çok yoracaktır. Dönem başından itibaren alışılan düzenin birdenbire bu kadar keskin bir şekilde bozulması vücudun uyum sağlamasını zorlaştıracak, ardından tembellik oluşacak, ikinci dönemin başlamasıyla birlikte bu tembelliği öğrencinin üzerinden atması kolay olmayacaktır.

Düşük yoğunluklu çalışma planlayın. Tatilin kişinin kendini geliştirmesi, etkin bir şekilde dinlenebilmesi için çok basit bir planlama ile daha rahat stressiz bir öğrenme süreci olarak değerlendirilmesi öğrenci başarısı açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kendinize mutlaka bir tatil planı hazırlayın. Tatil ajandanız hazır olsun. Yarıyıl tatilinde nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirlemek sizi rahatlatacaktır. Birinci dönemde okulda ve dershanede gördüğünüz konulardan hangilerinden eksikleriniz olduğunu belirleyin ve daha çok o konulara yoğunlaşın. Tüm konularla boğuşmak yerine kendinize daha özel hedefler, spesifik konular belirleyip zamanınızı onlara ayırın. Yapacağınız sosyal faaliyetlerin, gezilerin zamanını da önceden tasarlayın.

Kitap okudukça anlama kabiliyetiniz gelişir. Ders çalışmayla birlikte kitap okumayı tatilde sakın ihmal etmeyin. Çünkü hangi yaşta olursa olsun toplumdaki her bireye kazandırılması gereken özelliklerden biri etkili okuma alışkanlığıdır. Kişinin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayıp yorumlaması, yaşadığı sosyal çevreye uyum sağlaması, akademik başarısının artması kitap okumayla doğrudan ilişkilidir. Kitap okumak hem sınav başarınızı olumlu etkileyecek, hem kendinizi geliştirmenizi sağlayacak hem de sizi dinlendirecektir. Kitap okudukça anlama, yorumlama, fikir yürütme gibi özellikleriniz gelişecek, yepyeni dünyalarla tanışacaksınız.

Aileler, çocuklarıyla nitelikli vakit geçirmeli. Bu süreçte aileler de çok dikkatli olmalı, öğrencinin tatil sürecini çok iyi planlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en güzel şeylerden biri, öğrencinin özellikle şiddet içeren oyunlar oynamasına izin vermemektir. Yapılabilecek en güzel şey, öğrenciye alternatifler sunabilmektir. Tatilde evde geçirdiği vakitte kendisine bilgisayar oynamaktan başka yapacak bir şey bulamayan bir öğrenci bilgisayarda çok daha fazla oyun oynama eğiliminde olacaktır. Tatilde çocukla birlikte nitelikli vakit geçirilebilecek programlar organize edin. Tatiller aile içi ilişkileri geliştirme ve birlikte geçirilen zamanı artırma yönünden de önemli bir fırsat olarak görülebilir

 

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Çocuklarda görülen yüksek ateş, anne babaları en çok korkutan sağlık problemlerden biridir.

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Uzmanlar bebek bakımında ilk yılın önemine dikkat çekti...

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Diyet Uzmanı Sevhan Uygun, son yıllarda çocukluk çağı obezitesinin erken çocukluk dönemine kadar indiğini söyledi.Uygun, Türkiye’de büyük kentlerde yaşayan okul çağındaki çocuklarda ve adolesanlarda (ergenlik) yüzde 10-15 gibi yüksek oranlarda görüldüğünü açıkladı.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Küçük Vak Vak, Süslü, Bıdırık ve Çıtırık'ın yer aldığı hikayelerin 0-3 yaş grubuna yönelik "Küçük Vak Vak Renkler", "Küçük Vak Vak 1-2-3", "Küçük Vak Vak Zıt Kavramlar" isimli kitaplarda renkler, rakamlar ve zıt kavramlar vurgulanarak, çocukların eğlenceli zamanlarının içine bilgi de ekleniyor. Serinin sert kapak ve kalın sayfalı üç kitabı da sağlık ve güvenlik testlerinden onaylı. Kitaplar, 11,50 TL'den satışa sunuldu.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Çocuğunuz sabahtan akşama kadar bilgisayar başından kalkmıyor ve de üstüne üstlük şiddet içeren oyunlar oynuyorsa, saldırgan bir birey yetiştiriyor olabilirsiniz. Konunun uzmanı Psikolog Ayşe Erce, şiddet oyunları konusunda ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Anne sütü, bebeği enfeksiyon hastalıkları, alerjik rahatsızlıklar, obezite ve diyabet gibi birçok hastalıktan koruyor. Yapılan araştırmalar, anne sütünün aynı zamanda kız bebekleri meme kanseri riskinden de koruduğunu ortaya koyuyor.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yanlış ayakkabı seçiminin çocukların ayak sağlığında geri dönülmez sorunlara neden olabileceğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Doğan, "Ayakkabı çocuğun ayağına büyük de olmamalı küçük de!


Oyuncak Dünyasında İndirim Başladı...

readmore

Online Çocuk Giyimde Son Moda Çocuk Giyimi

readmore

Çocukların Altın Markası Tıkla Alışverişe Başla

readmore

Bebeğinizin Giyim Markası Online Bebek Mağazası

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.