Salı, 17 Ocak 2012 15:27

Kadın Prezervatifini Hiç Denediniz mi?

Yazan  Kategori CİNSELLİK
Okunma 2421 defa Son Düzenlenme Salı, 17 Ocak 2012 17:27
Kadın Prezervatifini Hiç Denediniz mi? Kadın Prezervatifini Hiç Denediniz mi?

Female condom adıyla kullanıma sunulan kadın prezervatifi, ilk kez Danimarkalı bir doktor olan Lasse Hessel tarafından bulundu.

Kadın prezervatifi, aynen erkeklerde olduğu gibi hem gebelikten, hem de sifiliz, gonore (bel soğukluğu), AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için çıkarıldı.

Yapı olarak iki katlanabilir yumuşak halka arasındaki boruya benzer bir yapıdadır. Fakat bu borunun bir ucu kapalıdır. Birleşmeden önce, kapalı olan ucu vajenin derinine, rahim ağzına doğru parmakla itilerek yerleştirilir. Açık olan uç dışarıda kalacaktır.

Önceleri yumuşak poliüretandan yapılmakta iken, daha sonraları nitril kauçuktan üretilenleri (Reality, Femidom, Dominique, Femy, Myfemy, Protectiv, Care) yakın zamanda ise doğal lateksten (Reddy, V Amour, L’amour, VA WOW Feminine condom, Sutra) imal edilenleri kullanıma sunulmuştur. Lateks erkek prezervatiflerinin de yapıldığı malzemedir.

Etkinliği

1989-1990 yıllarında yayınlanan bazı erken dönem testleri, gebelikten korunma açısından erkek prezervatifine nazaran daha üstün olduğunu bildirse de gerçek yaşamda sürdürülen test sonuçlarına göre daha az gebelikten koruma etkisi olduğu görülmüştür. Bu durum muhtemelen çiftlerin kadın prezervatifini yanlış kullanmasından kaynaklanmaktadır. Zira 1 yıl süresince doğru kullananlarda sadece %5 istenmeyen gebelik oluşurken, yanlış kullanımda bu oran %21 e kadar yükselmektedir. Erkek prezervatifinde ise, özentisiz kullanımda %15, kuralına uygun kullanımda %2 istenmeyen gebelik oranına rastlanmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bu alandaki etkinliğinin de gebelikten korunmadakine benzer olması beklenir. Yani erkek kondomlarının üstünlüğü beklenen sonuçtur. Fakat Herpes (uçuk virüsü) veya HPV (siğil virusu) gibi deriden deriye bulaşan bazı hastalıklarda kadın kondomlarının üstün olduğu görülmüştür. Muhtemelen kadın dış genital bölgesinde örtülen alanın daha büyük olması, böyle bir avantaja yol açmaktadır.

Maliyet

Şu an ücret bazında, erkek kondomları kadın kondomlarına göre daha ucuzdurlar. Fakat poliüretandan yapılan kadın prezervatiflerinin ilk kullanımdan sonra dezenfekte edilerek tekrar kullanılması gündeme gelmektedir. Bu durum tabii ki istenen ve önerilen bir seçenek değildir. Fakat özellikle gelişmemiş ülkelerde 7 defaya kadar kullanılabileceğine dair Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yürüttüğü çalışmalar vardır.

Eğer tekrarlayan bir kullanım olacaksa kondomun her kullanıştan önce kayganlaştırıcı ile yeniden kaplanması gerekecektir. Bu açıdan su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmektedir. Zira yağ bazlı olanların temizliği daha zor olmakta, lateks yapıya da zarar verebilmektedir.

Yorum eklemek için giriş yapın

Ciddi ve Seviyeli Ortamda Arkadaşlık Edinmelisin

readmore

Ciddi ve Seviyeli Ortamda Evlilik Teklifleri Seni Bekliyor

readmore

En Samimi Arkadaşlık Sitesi Burada Herşey Gerçek

readmore

Aşk, meşk, arkadaşlık Aradığın Herşey Burada

readmore
Site Sorunları için bize ulaşın.
Öneri ve istek göndermek için
Forum Hakkında Düşünceleriniz?
Siteye Haber Eklemek için tıklayınız.